czwartek, 15 listopada 2012

Pomysł na biznes

Moi Drodzy, dobry pomysł na biznes to chyba jeszcze trudniejsze zadanie niż zebranie funduszów na niego. Łatwiej jest zrobić oszczędności, otrzymać dotację czy pożyczyć pieniądze. Wiele osób chce założyć własną działalność gospodarczą, swój własny biznes, ale nie ma pomysłu na to, co robić. Co będzie opłacalne, czym będą potrafiły zarządzać etc. Czasem jest to powód do nierobienia niczego. Dziś o pomysłach na biznes i życiowej misji.


W poprzednim poście pisałam o tym, jak znaleźć swoją pasję, coś co nadaje cel, satysfakcję i czasem sens naszemu życiu. Warto przeczytać ten post, ponieważ jest on wspaniałym wstępem do tego, co chcę Wam przekazać dziś. Żaden biznes, żadna firma nie będzie raczej funkcjonowała bez przekonania o jej sensie, bez wiary i miłości jej właściciela. Bez jego umiejętności i znajomości branży. Wiele można  się nauczyć, lecz małe firmy tworzone wyłącznie z wyrachowania najczęściej nie prosperują najlepiej. Trzeba mieć serce do tego, co się robi, a wtedy szanse powodzenia pikują w górę, a nasze sumienie i poziom zadowolenia z tego, co robimy, jest satysfakcjonujący.

Twój pomysł na biznes (o ile dokładnie przemyślałeś chęć i sens zakładania własnej działalności gospodarczej) powinien opierać się głównie o dwie kwestie: ekonomiczną oraz osobistą. Już rozwijam te określenia. Myślenie pod kątem ekonomicznym to analizy rynku, popytu na daną usługę czy towar, sprawdzanie konkurencji itd. Czyli przemyślenie sensu danych opcji, które bierzesz pod rozwagę. Sens ten bowiem opiera się na tym, czy na Twoje usługi będzie zapotrzebowanie. Jeśli Twój pomysł jest innowacyjny i nie ma go do czego porównać, to tym lepiej. Wtedy nie będziesz miał konkurencji, musisz jedynie wierzyć w sukces przedsięwzięcia i wiedzieć, że Twoja oferta jest wartościowa i przydatna. Ale zakładam, że takiego pomysłu jeszcze nie masz. Być może masz ich kilka: to mogłoby chwycić, tamto ma potencjał itd. Często ludzie szukają na forach pomysłów. Zadają naiwne pytania: jaki biznes otworzyć, który przynosiłby dobre dochody. Czasem uzyskują nawet konkretne odpowiedzi typu: myjnia, żłobek itd. Ale nie sądzę, żeby to była dobra rada. Z jednego prostego powodu- nie ma uniwersalnych odpowiedzi na pytanie jaki biznes wybrać. Dlatego ja piszę, czym się kierować przy jego wyborze, a nie polecam konkretne pomysły czy nawet branże. Kwestia osobista, to myślenie pod kątem indywidualnych możliwości. To szukanie w sobie umiejętności (patrz poprzedni post), predyspozycji i pasji, które pomogą Ci dobrze prowadzić nawet mało innowacyjny biznes, ale za to z powodzeniem i energią. Czekanie na oświecenie, niesamowity pomysł, pomysł idealny, zazwyczaj kończy się niczym. Brakiem jakiejkolwiek inicjatywy. Dlatego warto sięgnąć po swój arsenał, sprawdzone pomysły i dodać do nich coś niepowtarzalnego, swoją pasję i zaangażowanie. Zawsze możecie zmienić ten pomysł na lepszy, jeśli dostąpicie nagłego olśnienia :-) Życzę powodzenia i kreatywności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą informację zwrotną :) Pozdrawiam serdecznie