środa, 10 października 2012

Czynniki sukcesu

Od czego zależy sukces? I co on tak naprawdę oznacza? Czy są cechy osobowości, które go przyciągają lub przekreślają? Czy aby go osiągnąć trzeba mieć predyspozycje, charakter czy może szczęście?  Na te oraz inne zagadnienia dotyczące sukcesu piszę w dalszej części artykułu.
Recepta na sukces
Często zastanawiałam się, czy  jest jakaś recepta na sukces. Pytając o to tzw. ludzi sukcesu, zazwyczaj osiągniętego w biznesie, nie otrzymacie jednej recepty. Niektórzy mówią o pracowitości, inni o trafieniu w moment, determinacji, wierze w siebie itd. Na pewno wiele cech się powtarza i zapewne mają wpływ na skutki naszych działań, ale recepta na sukces nie istnieje. Warto jednak wiedzieć, co przybliża nas do sukcesu, do niesamowitej skuteczności, podejmowania dobrych decyzji, do realizacji celów i zadowolenia z efektów.  
Co to jest sukcesZapewne każdy wie, co to jest sukces, ale nasza wiedza jest raczej intuicyjna. Trudno jest zdefiniować sukces tak jak i drogę do sukcesu. Zajrzyjmy więc czym on jest dla Wikipedii :) "Sukces - działanie na najwyższym poziomie możliwości jednostki, w kierunku spełnienia jej marzeń i pragnień przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy wszystkimi płaszczyznami życia. Innymi słowy sukces jest to stan zamierzony, zrealizowany w przeciągu czasu. Do zdefiniowania sukcesu określa się wartości, które są jego wyznacznikiem. Dla każdego człowieka sukces jest widziany w inny sposób. Ważną rolę odgrywa tutaj hierarchia wartości i doświadczenia wyznawane przez każdego z osobna. Miarą sukcesu mogą być: zrealizowane plany, szczęście, zdrowie, własność materialna itp. Człowiek osiąga sukces, wtedy gdy spełniają się wszystkie jego oczekiwania."
Wydaje mi się, że ta definicja nie jest poprawna. Prawdą jest, że dla każdego sukces jest czymś innym (dla mnie może oznaczać założenie dobrze prosperującą firmę, dla innego skończenie studiów. Dla innych najważniejsze jest spełnienie rodzinne. Ważna jest więc hierarchia wartości, ponieważ jej wysokie pozycje będą zazwyczaj polem, w którym sukces będzie najważniejszy. Nie mogę zgodzić się z pierwszym i ostatnim zdaniem Wikipedii. Działanie (nawet na najwyższym poziomie) w kierunku spełnienia marzeń, to jeszcze nie sukces. To dążenie do spełnienia wytyczonych celów, które to spełnienie właśnie jest według mnie sukcesem. C do ostatniego zdania z definicji Wikipedii, nie uważam że sukces musi oznaczać spełnienie wszystkich oczekiwań człowieka. Sukces w danej dziedzinie lub konkretnej sprawie to też sukces. Jeżeli nie taka była intencja osoby piszącej tą definicję, to mogła sprecyzować zdanie, aby nie wprowadzać w błąd. Nieistotne.
Od czego zależy sukces
Należałoby zejść z rozważania ogólnego do konkretnych przykładów, sukcesu w konkretnej dziedzinie lub nawet konkretnym przypadku. Pozostając jednak z wiadomych przyczyn na poziomie generalizacji, wymienię czynniki sukcesu. Zapewne nie wszystkie, ale postaram się dać jak najwięcej przykładów. Kolejność przypadkowa.
1. Determinacja. Musimy bardzo pragnąć swojego celu i być zmotywowanym do działania w kierunku jego realizacji. Często mamy problem z motywacją na poszczególnych etapach nie prowadzących bezpośrednio do celu, tzn. najczęściej  tych mniej przyjemnych czynności, które są niezbędne, ale dopiero w odległej perspektywie przybliżają do celu. Jeżeli chcę być adwokatem, to najpierw muszę zdać maturę, zacząć studia prawnicze, spędzić wiele godzin przed książkami etc. Jeżeli nie jest to nasza pasja i im mamy słabszą motywację (zarabiać dużo pieniędzy), to tym cięższa będzie droga do realizacji marzeń. Najczęściej jednak sukces nie zostanie osiągnięty, a jeśli nawet, to nie będziemy czerpać z niego spełnienia i satysfakcji.
2. Pasja- to ona dodaje skrzydeł i motywuje do działania. Jeśli do tego, co robimy i co chcemy osiągnąć mamy pasję, to jesteśmy szczęściarzami. Jednak trzeba pamiętać, że sama pasja najczęściej nie wystarcza by odnieść sukces w swoich zamierzeniach. Jeżeli jednak ją posiadasz, to gratuluję, jesteś kilka kroków dalej niż ci, którzy nie posiadają serca do tego, co robią.
3. Planowanie- choć zdarzają się wyjątki od reguły, to jest udowodnione, że planując poszczególne etapy działania jesteśmy dużo bliżej sukcesu, niż kiedy działamy na oślep. Stąd w firmach ustalanie celów strategicznych i operacyjnych, robienie planów długo- i krótkoterminowych. Plany marketingowe, biznes plany itd. Dzięki nim możemy z góry zastanowić się, jakie działanie będzie najlepsze, jakie są jego plusy i minusy, ewentualne zagrożenia i skutki. Kto planuje, ma większe szanse powodzenia działań oraz oszczędza czas na dojście do ich celu.
4. Wiara w siebie. Zdziwilibyście się, ile daje moc pozytywnego myślenia, także o sobie :) Nie znam osoby niepewnej siebie i niewierzącej w to, co robi, która osiągnęła sukces np. w biznesie. Każdego czasem dosięgają myśli zwątpienia w to, co robi, jeśli nie widać rezultatów. Jednak ci pozytywni przetrwają kryzys i będą dążyli dalej, reszta da sobie spokój.
5. Cierpliwość-
jeśli chcesz zarabiać przez internet, musisz się uzbroić w cierpliwość. Rzadko kiedy jakiekolwiek zyski pojawiają się na początku. Jeśli chcesz zbudować trwały dom, który będzie służył Tobie i rodzinie na lata, trzeba zainwestować w dobre fundamenty. Nie zrobi się tego w kilka dni. Zazwyczaj na te najlepsze, najbardziej trwałe, najbardziej wartościowe rzeczy, trzeba trochę poczekać. Nie od razu Rzym zbudowano ;) Pamiętaj, że porażka to nauka, a nie powód żebyś zrezygnował z dążenia do sukcesu.
6. Rozwój kompetencji, poszerzanie wiedzy- naturalne jest, że musimy znać się na dziedzinie, którą wybieramy. Aby coś zrobić, musimy się na tym znać. Natomiast błędem wielu ludzi jest spoczęcie na laurach. Myśl, że już wiem, już znam, już jestem dobry. Wielu przedsiębiorców płaci cenę za to, że uważają wiedzę za coś, co można zdobyć i przestać zdobywać. Niestety, ale człowiek musi się uczyć przez całe życie, nawet w dziedzinie, którą się zajmuje. Każdy, kto stoi w miejscu, ten się cofa. Święta prawda.
Są to ogólne czynniki sukcesu, w zależności od dziedziny (miłość, biznes etc.) jest ich więcej, np. dobra reklama w biznesie, zasoby ludzkie itd. itd. Wierzę, ze precyzując swoje cele zrobicie wszystko, aby dowiedzieć się o innych czynnikach sukcesu specyficznych dla waszej "branży".
Od czego więc zależy sukces?
Nie oszukujmy się jednak, że mając jeden bądź wszystkie wyżej wymienione elementy, osiągniemy sukces. Każdy z nich pomaga na pewno, ale nie jest uniwersalną metodą. Można powiedzieć, że nic nie gwarantuje sukcesu i nie ma na niego recepty, jak już pisałam wyżej. Jeżeli twierdzicie inaczej, wpiszcie w komentarzu swoją opinię. Być może takie twierdzeniejest dla Was zniechęcające, jednak nie to jest moim celem. Wręcz przeciwnie- chcę Wam uświadomić, że nie ma żadnej cechy charakteru, której nie macie czy metody, której nie znacie, by osiągnąć sukces. Jesteście więc w tym samym punkcie c większość ludzi, którzy osiągnęli swoje marzenia. Jedyne co Was ogranicza to własne lenistwo i brak działania. Wykorzystajcie swój potencjał, on tkwi w Was samych, nie w konkretnej metodzie. Nie w takiej a takiej metodzie, nie w takiej czy innej cesze osobowości. Twój sukces zależy tylko od Ciebie, a biorąc pod uwagę powyższe punkty, opowieści ludzi, którym się udało, strony i książki motywacyjne, zwiększasz tylko swoje szanse na sukces. Życzę Ci z całego serca, aby Ci się udało.
A co Wy o tym sądzicie? 
PS. Nie zapomniałam o tych, którzy po prostu nie wiedzą, jakie mają marzenia, co chcą w życiu robić, co stanie się ich sukcesem, celem do realizacji. Dla Was poświęcam cały kolejny post. Jak odnaleźć cel w życiu, kim zostać, jakie jest moje powołanie? O tym będę pisała już jutro.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą informację zwrotną :) Pozdrawiam serdecznie